Eesti Talvised Meistrivõistlused 2022 on ajalugu. Palju õnne värsketele meistritele, tegite hea võistluse! Aeg on väikese tagasivaatega otsad kokku tõmmata.
Ettevalmistus
Võistlusradade mängukõlbulikuks saamine oli planeeritud vähemalt 18. veebruari õhtuks, mis sisuliselt ka õnnestus. Tiialade puhastamisega hakkasime peale juba 12. kuupäeval ja selleks olime kogunud üle 250 kg soola. Esialgne arvestus kahekordistus ja lõpuks kulus kokku üle 500 kg. Kõiki neid kilomeetreid rajal ja kilosid soola aitas ATV-ga vedada Mario Mägi. Ilma temata oleks see olnud paras väljakutse – esimestel päevadel sai tiialade puhastamisel ja soolatamisel maha käidud keskmiselt 29 000 sammu päevas. Kui tiialad puhastatud, jäi üle hoida need korras, mis nõudis iga päev kord-paar ülekäimist.
Raja ettevalmistusel vaatasime kriitiliselt üle ka OB alad – kus need on vajalikud, aga ka mõistlikud talvel mängimiseks. Osa suviseid OB-liine sai eemaldatud. Küsiti ka Jõekääru 10. raja parempoolse OB kohta. Selle peamine eesmärk on vältida ketaste sõiduteele sattumist. Olen ise näinud juhtumeid ajal, mil seal puudus OB ning kettaid satus teele ja veel edasigi, mis omakorda seab ohtu liikluse. OB-tikkude paigaldamiseks rentisime Ramirendist puuri, et läbistada jää ja külmunud maa.
Mängijapaki sisule mõeldes tekkis idee panna kotti midagi praktilist – selleks oli talviste eridisainiga rätik. Tänud Disctroyer, kellega koostöös see mängijateni jõudis. Suured tänud kõigile toetajatele, kes aitasid tervituspakki täita. Nendeks olid Sportland, Maiasmokk, Eesti Leivatööstus, Nõo Lihatöööstus, Discgolf.ee. Auhinnalauda aitasid katta Sportland, FatBurner, Eesti Leivatööstus ja discgolf.ee. Aitäh kogu meeskonnale, kes aitasid rada ette valmistada, või kes aitasid kaasa võistluse toimumisele. Nendeks olid Silja, Anre, Andrus, Ingmar, Even Grube, Mario Pinka. Samuti aitäh Marek Põder, kes kiire töögraafiku kõrvalt aitas Pärnusse toimetada rajakaardid ja skoorkaardid. Lisaks suur tänu Siim Altoa, kes ei pidanud paljuks harjutuspäeval Evenile abikätt ulatada ning mitmetel tiialadel puhastamisele kaasa aitas. Kiitus! Samuti tuli Eveni kaudu positiivset tagasisidet mängijatelt, kes harjutuspäevadel “õlale patsutasid“ ja tiialade puhastamise eest kiitsid.
Võistluse kulg
Juba enne avapäeva tuli järjest loobujaid – enamasti COVID tõttu. Neid oli kokku 23, kuid see-eest said nii mõnedki teised koha võistlusel. Vahetult enne võistlust võttis COVID maha ka minu ja pidin jääma karantiini. Ehkki ettevalmistused olid suurest tehtud, jättis see kindlasti võistlusele oma jälje.
Veel enne „avapauku“ mängiti Jõekääru rajal paarisvõistlus kahes divisjonis – avatud ja segapaarid. Kokku osales 53 paari. Parim tulemuse -6 tegid avatud divisjonis Martin Loim ja Vjatseslav Akimov, kellele järgnesid võrdse tulemusega -5 Mathias Villota ja Marthen Tasalain ning Jakko ja Siim Isup. Segapaarides võitsid -2 tulemusega Rauno Esaul ja Kaidi Allsalu, kellele järgnesid Martin Malm ja Eleri Pastak skooriga -1. Kolmandat kohta jagasid Merilyn Ivask ja Riho Rogov ning Heiki Kaldmaa ja Tiina Kaasik tulemsuega +1.
Talvistel meistrivõistlustel osales kokku 271 mängijat, mis tähendas, et esimesel võistluspäeval oli 17 vaba kohta. Võistluste üldtulemus: https://discgolfmetrix.com/2007001.
Esimesel päeval segas kaarte kõva tuul ja edu said need, kes paremini oludega kohanesid. Kuid ebameeldivalt raputas see ka korraldajaid – eelmise päeva ilmateade lubas tuule kiirust 18m/s (kohati 22 m/s), kuid tegelikkuses läks olukord karmimaks ja ulatus kuni 29 m/s ning mängijatelt tuli signaal, et Jõekäärus on lennanud kusagil katus ja murdunud puu. Kuigi silla juures ei tundunud olukord nii hull, siis lagedal, korvide 9 ja 14 vahelisel alal, oli marutuul ja nii tuligi kaaluda, kas mäng katkestada, ajutiselt peatada ja oodata tuule raugemist või kuidas ikkagi edasi minna.
Kuna olukord osutus ohtlikuks, otsustasime mängu katkestada. Selle tõttu ei saanud tulemust kirja MA3 ja FP40 divisjoni mängijad. Loodame, et MA3 divisjonis kompenseerivad puuduva ringi väljamaksed, mis tehti PDGA poolt ettenähtust suuremad – ühtegi mahaarvamist ei tehtud. Esimese päeva üllatuseks oli ka päris palju, täpsemini kaheksa, valesti kokku loetud tulemust. Et saada selgust, millises keskkonnas on eksimus tekkinud, pidime mängijatega ühendust võtma ja korvide tulemused üle täpsustama. Kõigile tulemustele, mis oli valesti märgitud primaarses ehk PDGA keskkonnas, lisandus kahjuks +2.
Peale esimest ringi Jõulumäel tekkis osadel mängijatel küsimus neljanda raja kohustusliku rajapunkti ehk mandoga, mille joon läks lõpmatuseni umbes 20 meetri kaugusel korvist vasakul. Olgu veel kord täpsustatud uus reegel – kui mängija ületab mis tahes viskega mando joone ükskõik kummalt poolt, loetakse seda eksimuseks ja järgmine vise tuleb teha drop zone’ist või eelmisest kohast ning lisandub karistus. Loe selle kohta täpsemalt siit >
Lisaks on paslik meelde tuletada, et kui mängija peab enda kohaloleku registreerima vähemalt 30 minutit enne tiiaega, siis tuleb sellest kinni pidada. COVID-olukorras, mil võib olla tarvilik teha kiirtest, võib see tähendada, et mängija lihtsalt ei jõua ajanappuses rajale. Veel on see oluline puulide muutmiseks juhul, kui mõni mängija välja langeb – kahjuks ei teatanud oma mitteosalemisest teisel ja kolmandal päeval päris mitmed.
Teised kaks võistluspäeva tõid palju ilusama ilma ning loodetavasti nautisid mängijad oma ringe nii palju, kui talvised olud seda võimaldavad. Valesti märkimist esines kolmel juhul ja viimasel päeval juba mitte ühtegi. Hea meel on ka selle üle, et arvestatav hulk mängijaid suutsid oludele vaatmata mängida kõrgeid, üle 1000 punktiseid PDGA reitinguid. Viimasel ringil tegi Jõulumäe 10. korvil lausa ideaalse viske Kristo Raik tiialalt otse korvi. Nüüd on ainult oodata veel Tarvo videot. Kristo ise kommenteeris: „Otse kümpi“. Arvestades selle raja keerukust, oli see super vise. Talviste MPO liiderpuli finaalringist on tulemas ka video Saundlandilt; loodetavasti juba järgmisel nädalal.
Võistluse jooksul oli palju meeldivaid üllatusi. Näiteks Rasmus Metsamaa väga stabiilne mäng, kus kõik ringid olid üle 1000 reitingupunktiga ja viisid teda meistritiitlile. Tema järel saavutas teise koha Mats-Eerik Tõhk, jäädes maha kahe viskega ning viimase päeva suurepärase -6 tulemusega tõusis esikolmikusse ning ümbermänguga võttis pronksise koha Henar Ruudna. Esimese päeva üllataja oli Paul Kikas, kes tegi päeva paremuselt teise ringi. Ainult MJ18 divisjonis suutis Ville Kivisilla paremini – kuus viset alla par’i. Hea mängu tegi ka Mathias Villota teisel päeval, kes saavutas Jõekäärus üksikmängus parema tulemuse kui paarisvõistluse parim ja seda lausa kolme viskega. Ainus eksimus 18. korvil lahutas teda ideaalsest ringist. Kahjuks viimasel päeval Mathiasel mäng ei laabunud ja jäi esikolmikust välja.
MP40 divisjonis olid avapäeva järel esikoha peale viigis lausa neli mängijat skooriga +2. Nende hulgas Kristjan Solodov, kes võttis ka MP40 meistritiitli. Priit Randes jäi maha vaid ühe viskega ja teenis koos oma suurepärase caddy‘ga hõbedase koha. Tanel Viirmann, kes saavutas kolmanda koha MP40 divisjonis, oli avapäeva järel küll alles üheksas, kuid visete vahe liidritega oli vaid neli. Edasi läks Taneli teekond pronksile ainult tõusvas joones. Võideldes viimasel päeval punkt-punktis Priiduga, otsustati kolmanda koha saatus alles 17. korvil.
MJ18 divisjonis tuli ülekaalukas võit Ville Kivisillale skooriga -9. Selline tulemus oleks ka MPO-s andnud kolmanda koha. Meie noored mängijad teevad väga häid tulemusi ja pakuvad konkurentsi ka meeste seas. Teise koha teenis Ranno Kannel, kes oli esikohast lausa 14 viske kaugusel (+5). Julius Urb oli Rannost omakorda viie viske kaugusel ja noppis kolmandal kohal (+10).
MP50 divisjonis võttis esimesel päeval juhtohjad kohe oma kätte Janek Võõbus, kes hoidis edu lõpuni, võites oma divisjoni lausa 13 viskega. Tema järel ei suutnud Jaanus Sülla ja Tambet Lõhmus rajal selgeks teha, kumb väärib hõbedat ja kumb pronksi, seega tuli minna ümbermängule. Seekord jäi peale Jaanus, kolmanda koha saavutas Tambet.
MP60 divisjonis algas esimesest ringist pinev võistlus Kary Pilli ja Ago Silma vahel, kes ei suutnus kahel päeval skooridesse erinevust tekitada. Viimasel päeval segas kaardipakki Vaiko Hussar. Ta hoidis kõik kolm päeva ennast liidrite lähedal ja mängis viimasel päeval ennast viiki Ago Silmaga. Kary Pilli võidutulemuseks kujunes +35 ning tema lähimad konkurendid Vaiko ja Ago lõpetasid skooriga +38. Nagu ka MP50 divisjonis ei olnud siin peale ringide lõppu asjad selged ja mindi ümbermängule. Selle tulemusena läks hõbemedal Vaiko Hussarile ja pronks Ago Silmale.
FPO divisjoni avaring tuli katkestada ja võtta vastu otsus, kus kirja läks üheksa korvi skoor, kuid PDGA reitingut ei jagatud. FPO divisjoni ees soovime ka vabandada segaduse pärast, mis keerles ümber selle, kuidas päeva tulemust arvestatakse. Olukord oli uus ka kohtunikele. Siiski olid tulemused eesotsas tihedad – hilisem meister Kaidi Allsalu oli kaheksandal kohal, ent vahe liider Mariega Kielasega oli ainult neli viset. Juba teisel võistluspäeval võttis Kaidi sisse liidripositsiooni. Samuti tõusis Jennifer Laan 14. kohalt lausa kümme kohta. Kolmandal päeval käis tugev heitlus esikolmiku vahel. Küll võtsid omavahel mõõtu Kaidi ja Johanna Lepp, kuid Kaidi läks siiski ette ja hoidis edu lõpuni. Edasi võitlesid Jennifer ja Johanna teise ja kolmanda koha nimel, kuid ei suutnud ringi lõpuks paremust selgeks teha. Ümbermängu tulemusena võitis hõbeda Jennifer Laan skooriga +25 ja pronksi Pärnu oma “tüdruk” Johanna Lepp.
FP40 divisjonis kahjuks esimene päev kirja ei läinud, kuna kõik divisjoni mängijad ei jõudnud üheksat korvi lõpetada. Ehkki püüdsime viimasele puulile anda märku, et tulemuste kirja saamiseks võiks 9. korvi lõpuni mängida, ei osanud keegi nii kiire kontakti võtmiseks ette valmistuda ja paraku ei jõudnud info nendeni piisavalt kiirelt, millest on väga kahju. Teisel päeval hakkas selles divisjonis kõik otsast peale. Päeva parima tulemuse tegi Evely Vinni skooriga +13, kuid teised võistlejad olid väikeste vahedega kohe kannul. Viimasel võistluspäeval pani Triinu Orgla oma paremuse maksma ja võitis talviste meistritiitli +25 skooriga ning edestas lähimat konkurenti viie viskega. Teisel päeval oma divisjoni parima tulemuse (+9) teinud Pärnu tüdruk Karin Kaaremäe võttis hõbemedali, mis oli tema jaoks ka esimene medal tiitlivõistluselt. Ainult ühe viskega jäi tema selja taha Heidi Talumaa, kes lõppskooriga +31 võttis pronksi.
MA3 divisjonis ei saanud enamik mängijaid esimesel päeval tormi tõttu rajale ning seetõttu alustati teisel päeval nullist. Karl Lilles ja Kermo Eller lõpetasid selle Jõulumäe punasel rajal viigis tulemusega -3. Kolmandal päeval Karl Lilles oma edu ära ei andnud ning talle tuli talviste meistritiitel MA3 divisjonis. Teisel päeval head minekut näidanud Mario Pinka ja Taavi Reimann mängisid ennast esikolmikusse. Kuni viimase korvini käis pingeline heitlus ja lõpuks tuli võrdse +2 tulemusega minna teise koha nimel ümbermängima. Sellest väljus hõbedase kohaga Mario Pinka ja pronksi sai seega Taavi Reimann.
Tagasiside
Oleme kogunud mängijatelt tagasisidet võistluse kohta, et tuvastada kordaminekuid ja puudujääke, et saaksime teha veelgi paremini. Üks küsimus, millele ootasime vastust, oli see, kas talvistes oludes peaksime ikka tegema PDGA võistlust. Selgus, et üle 80% vastanutest ütles jah või pigem jah. “Kindlasti mitte” arvas 3% vastanutest. Rajad oli enamiku arvates võistluseks sobivad ja ei olnud rasked. Küll aga oli ootus, et 10 meetri ringis oleks võinud olla rohkem liivatamist. Samuti küsisime tagasisidet tormiste olude ja ohtlikkuse kohta. Kui mitukümmend mängijat tunnetasid ohtu, siis korraldajat teavitasid sellest ainult mõned. Siinkohal julgustan mängijaid alati TD-d otse teavitamast, kui nähakse ohtu või leitakse, et midagi on rajal valesti. Kindlasti ei võta keegi seda etteheitena, vaid koostööna, sest alati ei pruugi kõige rajal toimuvaga kursis olla. Siinkohal tõstan esile Siim Isupi ja Tarmo Laiksoo, kes koheselt peale esimest ringi küsisid üle Jõulumäe 4. raja mando reegli kohta, et oleks selgus, kuidas seda peab mängima. Hiljem tuli neid küsimusi veel. Tagantjärele näeme, et raja disain ei olnud uue reegliga vastavaks kohandatud ja muutsime sobivamaks teisel päeval. Nihutasime mando joont kaugemale, et mitte karistada mängijaid, kes satuvad peale mando edukat läbimist korvist vasakule.
Samuti saime tagasisidet, et info liikumine oleks võinud olla kiirem. Puulide väljapanek oli planeeritud kella 21 paiku, kuid esimese päeva segadus skooride ja võistluse katkestusega tekitas olukorra, kus kõik ei läinud plaanipäraselt. Saime mängijatelt head tagasisidet, millist infot prioritiseerida ja kuidas seda jagada. Aitäh, iga teie vastus on oluline ja aitab meil edaspidi taset tõsta ning võistlusi paremini korraldada.
Proovisime ka uudsemat lähenemist, kus võistluse TD tegi lühikese kokkuvõtte päevast. Kahjuks ei saanud ise olla rajal, mistõttu oli sisu veidi piiratud.
Esimesel päeval pakkusime mängijatele ka õhtust ajaviidet OkOk Vaba Aja Keskuses, kus toimus kolmevõistlus. Kokku osales 30 paari – vaata tulemusi siit > Kahjuks ei võimaldanud formaat skoore otse metrixisse märkida, mis oleks kindlasti põnevust lisanud. Kuid võistluse eesmärk oligi pigem vaba aega sisustada ning ajada juttu mängijatega, keda pole võib-olla ammu näinud. Esikolmikule andsime ka auhinnad ja medalid. Palju õnne võitjapaaridele: Ken-Kristjan Toomjõe ja Marko Pähklamägi, Henar Ruudna ja Erki Alliksoo ning Gunnar Ersto ja Heidi Talumaa. OkOk Vaba Aja Keskus ja Liina Rohi, kes oli suureks abiks korraldajatele kohapeal.
Aitäh kõigile, kes Eesti Talvistel Meistrivõistlustel osalesid mängijana või caddy‘na, toetasid võistlust või aitasid korraldada. Suured tänud ka Jõulumäe Tervisespordikeskuse meeskonnale, kes trotsides ilmaolusid aitasid rada ette valmistada ja hoidsid seda korras. Samuti aitäh koostöö eest Jõulumäe kokkadele, kes reageerisid kiirelt meie soovidele ning kellega koostöö laabus väga hästi.
Olge terved ja näeme juba rajal.
Margo Peters – ETMV 2022 TD