Mattias Villota
Mis on discgolf?
Kristo Raik

Kuidas mängida?

Eestis on ligikaudu 200 discgolfirada. Valdavalt on rajal 18 korvi ning igaühel neist on väärtus ehk par. See tähistab optimaalset visete arvu, millega kogenud mängija ketas võiks korvi jõuda.

Näiteks par 3 tähendab, et ketas võiks korvi jõuda kolme viskega.

Korviväärtuse leiab avaviske jaoks mõeldud tiiala juures olevalt rajakaardilt. Väärtuse määravad üldiselt korvi kaugus, vahel ka keerukust lisavad rajaelemendid. Kõige enam on levinud par 3 korvid, aga ka par 4 ja par 5. Raja koguväärtus on kõikide korviväärtuste summa.

Näiteks 18 par 3 korvi tähendab, et raja väärtus on 54 (18×3).

Punkte loetakse visete arvu järgi, mis jäävad par’ist ehk optimaalsest visete arvust üles- või allapoole. Erinevalt paljudest teistest spordialadest, tuleb discgolfis teenida miinuspunkte iga tegemata jäänud viske arvelt ehk läbida rada võimalikult väheste visetega. Seega par 3 korvi mängides on eesmärk saada ketas korvi kolme või vähema viskega.

Näiteks kui lõpetad par 3 korvi kolme viskega, teenid selle korvi pealt 0 punkti. Kui lõpetad korvi kahe viskega, teenid -1 punkti ja viie viskega +2 punkti. Lõpptulemus on kõikide korvide pealt teenitud punktide summa.

Enne rajale minemist tutvu kindlasti reeglite ja etiketiga!

Lihtsustatud mängureeglid ja etikett >

Kui tundub, et discgolf võib muutuda elustiiliks, uudista ka tulemuste märkimiseks loodud Metrix keskkonda.

Disc Golf Metrix

Discgolfi reeglid.

Ametlikud discgolfireeglid kehtestab Professional Disc Golf Association (PDGA) ning spordiala atraktiivsemaks muutmise eesmärgil neid aeg-ajalt uuendatakse. Võistlustel üldjuhul kasutatakse PDGA ametlikke reegleid, seega on mängijal kasulik need endale selgeks teha.

Eesti keeles

Eestikeelsed PDGA Discgolfi ametlikud reeglid seisuga 31.12.2018.

Inglise keeles

PDGA Discgolfi ametlikud reeglid inglise keeles.

Discgolfi koodeks.

PDGA on välja arendanud mängijate jaoks koodeksi, mille järgimine on auasi igale endast lugupidavale discgolfihuvilisele. Peamine eesmärk on tagada spordiala jätkusuutlikkus ja areng ning peamine, mitte unustada lõbu discgolfi mängides.

Mängi targalt

Ära kunagi viska teiste mängijate, jalutajate või pealtvaatajate suunas. “Pimedale” alale visates kasutage alati spottajat — kedagi, kes jälgib ohutust, kui ketta soovitud maandumiskoht jääb mõne vaatevälja piirava rajaelemendi taha.

Austa rada

Jälgi raja reegleid, ära riku varustust.

Esinda sporti

Ole positiivne ja vastutav. Õpeta algajaid.

Silver Lätt

Discgolfi etikett.

KÄITUMISSOOVITUSED RAJAL
 • Mängijate grupis on soovitatavalt kuni 5 inimest.
 • Hoia tempot.
 • Lase kiiremad grupid mööda, oodates tiialal, mitte raja keskel.
 • Veendu, et viske suunas ei ole kaasmängijaid või teisi pargis viibijaid, kes ei pruugi ohtu tajuda. Viskeala vabastamiseks võib viisakalt märku anda.
 • Discgolf on emotsionaalne mäng, kuid liigne lärmakus ei ole kohane.
 • Ära räägi või häiri muul moel viske sooritajat. Ära liigu ega seisa puttija vaateväljas.
 • Jälgi kaasmängijate viskeid lõpuni. Kui ketas kaob ja seda kohe ei leita, aitab kogu grupp seda otsida.
 • Kui ketast kolme minuti jooksul ei leita, peab grupp otsustama, kas mängitakse edasi eelnevast viskekohast või vabastatakse rada vajadusel järgmise grupi jaoks, tagades visete ohutuse.
 • Kirjuta ketta alla oma nimi ja telefoninumber. Ketta leidmise korral helistatakse sellel olevale numbrile. Tee seda ka ise, kui ketta leiad.
 • Loetamatu numbri puhul anna ketta leidmisest teada Facebooki grupis “Kaotatud ja leitud kettad”.
 • Hoia rada puhtana.
 • Säästa loodust.
 • Alkohol ja suitsetamine ei sobi spordirajale.