Kuidas sattusid discgolfi maailma ja milline on olnud senine teekond?
1.09.2014 oli see päev kui läksime esimest korda seda imelikku mängu mängima koos jalgpalluritega nagu Kristian Marmor ja Marko Pärnupuu. Võtsime rendikettad Nõmme Spordikeskusest ja läksime Nõmme (vana) discgolfirajale mängima. Seal klikkis kohe ära ja 8 päeva hiljem oli mul kodus 8 isiklikku ketast – see käis kähku.
Aasta hiljem tegime juba sõpradega oma klubi nimega Chilli discgolf. Tolleaegsed sõbrad Janno Saar, Silver Leetma, Rauno Pappo, Taivo Lember ja Martin Aigro. Peale klubi hakkasime ise kettaid maale tooma. Aasta hiljem 2016 hakkasime juba treeninguid läbi viima Silver Lätti ja Marko Naritsaga.
2023. aastal on meil suurim e-pood Baltikumis ja oma treeningkeskus. Korraldan discgolfiüritusi kohtades, kus inimesed niisama ka ei käi. Korraldame 2024. ja 2025. aastal maailma suurimat võistlussarja. 2024. aastal saan oma panuse anda ka Discgolfi Liidu juhatuse liikmena. Saab veel paremaks minna?
Mis inspireeris Sind looma uut paremusjärjestustabelit Eesti discgolfi koondise jaoks?
Coolbet Eesti koondise edetabel
EDGL-i vana koondisetabel oli ideaalne 6–7 aastat tagasi kui see loodi. Eestis on discgolfi areng olnud viimase 5–6 aastaga väga kiire ja vana tabel jäi lihtsalt „vanaks“. Raimo Kimmeliga panime pead kokku ja koostasime tabeli, kus on põhifookus mitte „vanadel teenetel“, vaid aktiivsel osalemisel ja kõrgetel kohtadel. Lisaks boonuspunktid tippvõistlustel osalemise eest. Tabel on väga lihtne ja arusaadav. Oleme testinud seda igast otsast ja meie usume, et see töötab efektiivselt!
Kuidas valmis koondise uus paremusjärjestuse tabel?
Kaks pead on parem kui üks ehk arutasime, millised ideed on. Raimo tuhnis kõikide alaliitude koondisetabelit ja siinkohal leidsime kuldse kesktee. Kaasasime 4–5 Eesti tippmängijat ja täna oleme väga rahul saavutatuga. 2024. aastal teeme esimese testi ja usume, et see on väga adekvaatne.
Millised olid põhilised puudused eelneval tabelil, mida uue tabeli koostamisel arvesse võtsid?
Meie arvates olid „vanad teened“ ajale jalgu jäänud. Need olid 5–6 aastat tagasi väga head kriteeriumid, kuna meil oligi ainult 2–3 tippmängijat. Täna on meil olukord teine. Vanas tabelis olnud PDGA punktid ja 2 aastat tagasi saadud EMV punktid pole meie arvates enam adekvaatne. Täna rõhume välisvõitlustele, osalemist PDGA B ja kõrgema taseme võistlustel ja seal saadud kõrged kohad.
Kuidas Sa näed suurvõistluste toomist Eestisse ja millised võiksid olla selle eesmärgid ja kasud Eesti discgolfi jaoks?
Suurvõistluste Eestisse toomine on/oli aja küsimus ja loogiline asjade käik. Meie discgolfi areng Eestis on olnud rahvaarvu arvestades maailma suurim! Meil on Eestis pindala ja rahvaarvu arvestades maailmas kõige rohkem radu! Meil on 2 x valitsev Maailmameister Kristin. Oleks patt kui tänasel päeval seda kuuma rauda ei taoks. Kuidas meie seda teeme? Toome maailma suurima võistlussarja Eestisse!
Discgolfi mõttes saab tuua võrdluseks 1:1-le Rally Estoniat. Mehed tegid aastaid rallisid ja nägid vaeva, et Eestisse tuua MM-i etapp. Me oleme täna samas seisus. Tundub, et inimestele läheb korda, mida teeme. Ja kui tunned, et teed miskit, mis läheb inimestele korda, siis see annab motivatsiooni teha veel ja veel.
Kuidas kavatsete juhtida ja toetada tehasetiimi mängijaid ning millised on Sinu ootused neile?
2024. aastal juhin Discgolf.ee-s ka tiime. Tiimid on komplekteeritud ja aasta alguses hakkab töö pihta. Ootused – egas siin muud pole kui suunata, et meie tiimi mängijad oleks võimalikult palju nähtaval. Meil on eelnevatel aastatel olnud mängijad, kes on olnud väga varjus. Tiimimängija peab ühel või teisel moel olema alati pildis. Mul on mõned ideed ja loodame, et need töötavad. Olles tehastega suhelnud, siis toetavad nad meid nende ideedega väga.
Millised on Sinu eesmärgid ja visioonid kui oled Eesti Discgolfi Liidu juhatuses?
EDGL-i juhatuses olen ma tegelikult kunagi olnud. Paraku ei leidnud ma siis seal oma rolli. Nüüd usun, et saan oma tugevused mängu panna. Oma rolli näen projektipõhiselt – aitan võistluskorraldusjuhti Raimo Kimmelit. Lisaks, suurem projekt on koondise lähetamine MM-le Austraalia ja sinna leida toetusi. Teha kõik, et koondislased saaks mõelda ainult mängimisele ehk seal võtan üle koondise manageerimise (pesen pesu, olen autojuht, tegelen logistikaga ja muu). Need on asjad, millega olen tegelenud viimased 15 aastat kui mitte rohkem (kodune pealik arvab võib-olla pesu pesemise osas teisiti).
Millised on mõtted ja plaanid discgolfi populariseerimiseks ja kogukonna kaasamiseks Eestis?
Oleme Silver Leetmaga korraldanud alates 2017. aastast midagi teistmoodi – X-seeriad. Kõik see algas kunagi Tallinna Linnahallist. X-seeria on sündmus, kus ala saab tuntust ja sealt tuleb juurde ka uusi mängijad.
Mis on X-seeria?
Need on võistluskohad, kuhu tavainimene ei satugi niisama. See list, kus oleme X-seeriat korraldanud on väga pikk.
Täna on need võistlused väga populaarsed ja mängijad väga ootavad neid. Aasta lõpus tuleme veel ühe ebareaalselt hullu ideega välja. Kõik need X-seeriad annavad meediale jälle ainest meist rääkida ja see aitab ala ainult populariseerida.
Mul on üks hea näide teiselt alalt – vehklemine. Me teame, et kuskil on trennid; me teame, et seal on treenerid; me teame, et seal on mõõgad; me teame, et need trennid on kuski võimlas.
Tarmo Hõbe ja T1 ehitasid keskuse 3. korrusele spordi- ja vabaaja keskuse. Üks osa on seal ka vehklemisel. Klaasi tagant sa näed reaalselt, kuidas trennid käivad ehk tavainimene, kes võimlasse niisama ei satu, näeb vehklemise trenne klaasi tagant. Sama on minu
X-seeriatega. Viime discgolfi kohtadesse, kus tavainimene näeb, mida me teeme.
Viimane väga hea näide oli Viru Keskus. Panime sinna 50 discgolfikorvi ja kokku oli 168 mängijat, aga keskuses käis terve päeva peale rohkem kui 40 000 inimest!
Kuidas näed oma rolli discgolfi edendamisel noorte hulgas?
Kuna olen valitud järgmise aasta EDGL-i juhatuse rolli, siis üks projektidest, mis juba töös on, on koolidevaheline discgolfivõistlus. Plaan on kaasata Eesti tippmängijaid ja korraldada koolides eelvoorud ja seejärel finaal. Esimene minu pilootprojekt algab kevadel koostöös Haabersti Linnaosavalitusega. Põnev aeg on tulemas!
Millised on lemmikdiscgolfirajad Eestis ja miks?
Siin pole küsimust, et minu lemmik rada Eestis on Tallinna Lauluväljak. Miks? Asukoht, park, kompaktsus – kõik kokku. Discgolfi on nauditav mängida igal tasemel avatud parkides, hooldatud parkides ja Lauluväljakul on kõik need kriteeriumid täidetud.
FOTO:
| DELFI MEEDIA